Kiedy bieganie może zrujnować Twój kręgosłup?

Czy bieganie obciąża kręgosłup? W tym artykule poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące wpływu biegania na kręgosłup.Wielu miłośników aktywności fizycznej odczuwa znaczny dyskomfort podczas biegania bardzo często zlokalizowany w części lędźwiowej kręgosłupa.. Niezależnie czy jesteś osobą początkującą czy też weteranem maratonów - ciebie też może dotknąć silny ból pleców. Od dawna wiadomo, że bieganie stanowi doskonały sposób utraty zbędnych kilogramów oraz poprawy wydolności układu krążenia. Niemniej jednak, trening wykonywany w niewłaściwy sposób wiąże się z ryzykiem doznania urazu.

Największe zagrożenia dla kręgosłupa ?

Siedzący tryb życia i związany z nim brak ruch w życiu codziennym zaburza funkcjonowanie całego aparatu ruchu. Nie można z siedzenia przejść do biegania ponieważ skutkiem takiego postępowania ze względu na osłabione mięśnie będą ogromne przeciążenia kręgosłupa!!! Wybierz trening bez obciążenia ciężarem ciała ( odpowiednio dobrane ćwiczenia na matach) zacznij chodzić - To najbezpieczniejsza propozycja do utrzymania ciała w zdrowiu i równowadze.

Jeśli Twoja aktywność w ciągu dnia jest na niskim poziomie inaczej ujmując w pracy siedzisz a po pracy nie przejdziesz min 2 kilometrów to nie biegaj!

Twój system mięśniowy nie poradzi sobie z taką progresją nie ochroni kręgosłupa.

Przyczyny bólu kregosłupa u biegaczy

Wykonywanie zbyt dużego wykroku: Problem wystąpić może w przypadku, gdy podczas biegu stawiasz zbyt duże kroki. Wymuszasz tym samym nadmierne ruchy miednicy oraz kręgosłupa, co prowadzić może do ich deformacji a w rezultacie – do chronicznego bólu pleców.

Wykonywanie nadmiernej ilości niepotrzebnych ruchów: Niektórzy biegacze zbyt energicznie wymachują rękoma. Może to prowadzić do sytuacji, gdzie jedna z rąk wykonuje większą ilość ruchów niż druga. Doprowadzić to może do zwyrodnień kręgosłupa.

Nieprawidłowo dobrane obuwie: Niewłaściwe obuwie to najczęstszy powód bólu plecy biegaczy. Zarówno zużyte jak i źle dobrane obuwie biegowe może przyczynić się do znacznego pogorszenia komfortu uprawianej aktywności fizycznej. Zapraszamy na stronę Runner’s World – znajdziesz tam wskazówki pozwalające dobrać właściwe dla siebie obuwie.

Niewłaściwy styl biegania: Kolejną kwestią problematyczną może być niepoprawny styl biegania sprawiający, że nie będziesz czerpać przyjemności z codziennych przebieżek. Należy pamiętać o rozluźnieniu mięśni przy jednoczesnym utrzymywaniu postawy wyprostowanej przez cały okres treningu.

Długość biegu/wybrana nawierzchnia: Doskonale zdajemy sobie sprawę, że prawdziwi miłośnicy aktywności fizycznej chcieliby biegać nieustannie przez wiele godzin dziennie - nie jest to jednakże zalecane, zwłaszcza jeżeli chcesz uniknąć urazów oraz bólu. Mimo, że bieg ma bardzo korzystny wpływ na wydolność naszego organizmu, zbyt długie przebieżki poskutkować mogą chronicznym bólem pleców. Staraj się więc biegać każdorazowo przez około 30 minut. Dłuższe dystanse mogą nadmiernie obciążać twój kręgosłup. Dołóż również wszelkich starań aby bieg odbywał się po powierzchni relatywnie prostej – pozwoli to uniknąć dodatkowych wstrząsów, za których amortyzację odpowiedzialny jest kręgosłup.

Nieprawidłowości nadmienione powyżej są częstymi przyczynami bólu pleców u biegaczy. Powinny one zostać możliwie najszybciej wyeliminowane celem uniknięcia dalszych uszkodzeń ciała. Możesz także zastosować się do poniższych porad, aby ograniczyć nasilenie odczuwanego bólu:

Trening wzmacniający kręgosłup: wielu biegaczy skupia się wyłącznie na bieganiu, nie dbając o wzmacnianie kręgosłupa. Zaniedbania takie stanowią najszybszą drogę do bólu pleców.

Jak zapobiec zniszczeniom kręgosłupa?

z Irvin

  1. Zróżnicowanie czasu biegu: Modyfikuj długość przebieżki, by zmniejszyć obciążenie wywierane jednorazowo na kręgosłup.
  2. Trening zbalansowany
  3. Wykonuj także inne ćwiczenia o niskiej intensywności, jak na przykład pływanie, aby rozluźnić mięśnie.
  4. Ćwiczenia rozgrzewające.
  5. Zanim rozpoczniesz przebieżkę, wykonaj pełną serię ćwiczeń rozciągających.
  6. Regularne rozciąganie: Zarówno przed jak i po sesji biegowej rozciągaj mięśnie pleców oraz nóg. Zapobiegniesz dzięki temu powstawaniu zakwasów.
  7. Właściwe obuwie: Zakładaj wygodne i odpowiednio dopasowane buty oraz pozbądź się zużytego obuwia sportowego – zredukujesz tym samym ryzyko bólu.
  8. Regularne przerwy w treningu: Biegając na stadionie, zadbaj o częste przerwy. Zminimalizujesz tym samym napięcie mięśni oraz pozwolisz organizmowi odpowiednio zregenerować się po wysiłku.
  9. Zimne/gorące kompresy: Odczuwany ból złagodzić mogą zimne lub ciepłe kompresy rozluźniające mięśnie. Warto dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z ich stosowania.
  10. Kręgarstwo: Kolejnym skutecznym sposobem pozbycia się bólu pleców jest zabieg kręgarski stymulujący połączenia nerwowe oraz zwiększy zakres ruchów ciała podczas biegu.
  11. Nadmienione rekomendacje zapewne przyczynią się do zwiększonej wydajności biegowej oraz ograniczą dokuczliwość bólu pleców. Dzięki nim nie tylko unikniesz zwyrodnień, ale także uczynisz regularne przebieżki jeszcze przyjemniejszymi.

Biegaj nie narażając się na ból pleców!

  1. Porady dla początkujących: Zacznij od powolnego biegu na krótkim dystansie. Pozwoli ci to przyzwyczaić się do wysiłku oraz wzmocnić ciało.
  2. Zrzuć kilka zbędnych kilogramów: Bieganie jest jednym ze sposobów walki z otyłością. Zmniejszenie ogólnej wagi ciała zredukuje nacisk wywierany na kręgosłup, co z kolei ograniczony odczuwany ból.
  3. Pamiętaj o płynach: Nie zapominaj, że podczas biegu konieczne jest stałe nawadnianie organizmu. Twoje ciało składa się w 60 % z wody, a więc konieczne jest jej regularne dostarczanie. Pozwoli ci to osiągnąć pełną wydolność mięśni oraz uniknąć urazów.

Kontakt

Masz pytania skontaktuj się z nami.

Miejsca Szkoleń

*

Halifax

United Kingdom

*

Warszawa

Poland

*

Podkowa Leśna

Poland

*

Phone : +48 796 207 748

Phone : +44 74 90 78 99 98

Email : pilateseci@gmail.com