Mięśnie dna miednicy - Fakty i Mity

Nie jednokrotnie zastanawiamy się jak ćwiczyć mięsnie kegla inaczej mięsnie dna miednicy. Najbardziej znane ćwiczenie na mięśnie kegla polegaja na jak najsilniejszym zwieraniu mięśni dna miednicy (nadal spotyka się niestety szkołę, polecającą wykonywać te ćwiczenia podczas oddawania moczu) na 10 sek. Owszem, jest to jakaś forma aktywności mięśni dna miednicy, warto jednak pochylić się na chwilę nad neurofizjologią i sprecyzować pewne niedomówienia. Aktywując silniejsze, przeważające włókna (zaciskanie mięśni dna miednicy z maksymalną siłą daje tylko 30% napięcia odpowiednich mięśni, 70% zaś to włókna nieadekwatne), maskujemy poniekąd dysfunkcję tych słabszych, w rezultacie nie osiągając żadnych efektów terapeutycznych, a jedynie frustrację brakiem poprawy naszego stanu.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie kegla - Zamiast pracować tak intensywnie, wyobraźmy sobie, iż próbujemy delikatnie wycisnąć w pochwie namoczona gąbkę (w cięższych przypadkach nietrzymania moczu można posłużyć się rzeczywistą gąbką), nie wywołując uczucia zwierania cewki. Niektóre kobiety używają tzw. kulek gejszy o różnym ciężarze, które stanowią pewną alternatywę dla ćwiczeń, nie są jednak polecane ciężarnym ze względu na zwiększone ryzyko zakażeń układu moczowego i podrażnienie szyjki macicy. Bezwzględnie konieczne jest równoległe napinanie mięśnia poprzecznego brzucha i wielodzielnego (przepona jest wbrew pozorom kontrowersyjna, ponieważ wywiera ucisk na narządu miednicy, a tym samym na mięśnie jej dna, co w ciężkich przypadkach nietrzymania moczu może powodować wypływ; dyskusyjne jest także zjawisko inhibicji odruchowej mięśnia poprzecznego brzucha przez przeponę, jako że przy wdechu przeponowym wysklepia się brzuch, co wymusza na mięśniu poprzecznym brzucha rozciągnięcie się- dlatego oddychanie przeponowe w trakcie ćwiczeń mięśni dna miednicy, podobnie jak pozycje zbliżające się do pionowej, traktujmy raczej jako ewentualną progresję). Na koniec podkreślam - absolutnie nie doradzamy ćwiczeń mięśni dna miednicy w trakcie oddawania moczu, zwłaszcza kobietom w ciąży! Jest to karygodna ingerencja w fizjologiczną, elementarną czynność, zaburzająca naturalne mechanizmy w obrębie układu nerwowego, doprowadzająca do zastoju moczu (u ciężarnych niebezpiecznego tym bardziej, że stanowią one grupę podwyższonego ryzyka zakażeń układu moczowego, które mogą przerzucać się na błony płodowe)!

Tu należy podkreślić iż aktywowanie tylko tej grupy mięśni owszem jest propozycją mobilizującą do lepszej prac,y jednak jeśli nie znajdziemy odpowiedzi na to czemu mieśnie dna miednicy uległy osłabieniu, nie pomożemy długofalowo. Na obecnym rynku jest bardzo dużo warsztatów gdzie możemy przy odpowiednich wizualizacjach bardzo dobrze stymulować ten obszar, problem w tym iż brak wiedzy na poziomie funkcji i nadużywanie ćwiczeń prowadzi to wtórnego osłabienia. Bardzo niepokojącym jest fakt iż do lekarzy i fizjoterapeutów zgłasza się coraz więcej pacjentek z za dużym napięciem mięśni tego rejonu. Nie możemy bezwiednie mobilizować mięśni bez zrozumienia ich funkcji to droga która prowadzi do zaburzenia wzorców rozwijając problem a nie go rozwiązuje.

Ćwiczenia Kegla

Ćwiczenia Kegla to ćwiczenia zaprojektowane w latach 40. XX wieku przez amerykańskiego lekarza Arnolda Kegla. Mięsień Kegla to mięsień łonowo-guziczny który jest rozpięty niczym hamak między kością łonową a guziczną otaczając cewkę moczową, pochwę i odbytnicę podtrzymuje narządy miednicy.Wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie ułatwiają poród, zapobiegają opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, zwiększają też satysfakcję seksualną kobiet.

Kontakt

Masz pytania skontaktuj się z nami.

Miejsca Szkoleń

*

Halifax

United Kingdom

*

Warszawa

Poland

*

Podkowa Leśna

Poland

*

Phone : +48 796 207 748

Phone : +44 74 90 78 99 98

Email : pilateseci@gmail.com